č. 17 / 2015
17.8.-.30.8.2015

  Rady neznámeho autora

  Tento stredoveký text sa našiel vraj v Katedrále svätého Pavla v írskom Baltimore. Jeho autor je neznámy...

  • Choď svojou cestou bez náhlenia a chvatu a usiluj sa nájsť pokoj v sebe.
  • A keď Ti to bude možné, pokús sa tých druhých pochopiť.
  • Povedz každému pravdu pokojne, jasne a načúvaj, čo hovorí, i keď ho nepoznáš a je ti ľahostajný.
  • Pretože aj on má svoje starosti, či je mladý a agresívny, alebo už starý a unavený.
  • Keď sa porovnáš s niekým druhým, zistíš, že žiješ medzi ľuďmi, čo sú buď väčší alebo menší, lepší alebo horší, ako si ty.
  • Buď hrdý na svoj úspech a usiluj sa, aby si postupoval, maj však ustavične na mysli, že osud sa môže každú chvíľu zvrtnúť.
  • Buď opatrný v obchodoch, veď svet je plný ľsti a úskokov.
  • I tak sa nedaj odviesť zo svojej cesty.
  • Mnohí ľudia rozprávajú o krásnych ideáloch a všade sa vychvaľuje odvaha hrdinov.
  • Ostaň sám sebou a nepretvaruj sa.
  • Nestavaj sa voči láske cynicky, lebo ona jediná je pravdivá a trvalá.
  • Buď vďačný za každý rok, ktorý môžeš prežiť, hoci s každým dňom ti odchádza aj kúsok mladosti.
  • A pripravuj sa na okamih, keď do tvojho života vstúpi niečo nepredvídané, no neznič sám seba zo strachu pred osamelosťou.
  • Buď vždy taký, aby si mohol obstáť sám pred sebou.
  • Máš právo byť na svete práve tak, ako kvet, ktorý kvitne, ako hviezda v noci.
  • Predsa však na tomto svete nežiješ sám.
  • Rozmýšľal si už o tom niekedy?
  • Uzavri preto mier s Najvyšším, kdekoľvek sa s ním stretneš, je jedno aké ťažkosti ti život pripraví.
  • Nedaj si zničiť ideály klamom a podvodom.
  • Svet je ešte vždy pekný.
  • Skús na ňom žiť a byť šťastný.

  Ako urobiť jednoducho dobrý skutok dnes

  Usmejte sa.

  Klasika, ktorá nikdy neomrzí. Usmejte sa na svojho priateľa, kamaráta, či člena rodiny. Usmejte sa aj na niekoho cudzieho. To odporúčam hlavne hanblivým ľudom. Usmejte sa od srdca a nech vám nevadí, že sa na vás neusmejú naspäť.

  Pochváľte niekoho.

  Z vlastnej skúsenosti viem, že úprimná pochvala človeka poteší. Skúste pochváliť niekoho, kto pracuje manuálne a vidno, že je z práce otravený. Pochváľte účes predavačke, ktorá hodiny stojí za pokladňou, pochváľte upratovačku za jej prácu. Určite im tým zlepšíte náladu.

  Kúpte kvet.

  To je niečo pre mužov. Kúpte priateľke, či kamarátke kvet. Nekupujte ružu, existujú aj iné kvety. Ak sa spýta, prečo ste jej kúpili kvet, povedzte, "Len preto lebo ťa chcel potešiť“.

  Ozvite sa starému známemu.

  Že je pekné, ak si na vás niekto koho ste dlho nevideli, spomenie. Pošlite sms alebo ešte lepšie zavolajte niekomu a zistite ako sa má.

  Zaujímajte sa úprimne o druhého.

  Pri najbližšom rozhovore počúvajte. Spýtajte sa druhého, čo ho ich najviac baví, čo majú najradšej a prečo to majú najradšej.

  Pozvite niekoho.

  V pravom priateľstve sa peniaze nerátajú. Zaplaťte účet a keď druhý povie, že najbližšie berie on, povedzte, že nemusí. Samozrejme ak bude trvať, tak mu nebráňte.

  Rozdajte zadarmo objatia.

  Snáď už každý videl kampaň za objatia zadarmo . Nemusíte vyjsť na ulicu a objímať druhých ľudí. Stačí objať svojich blízkych. S úsmevom povedzte: ,, Dnes objímam zadarmo “.

  Pomôžte.

  Spýtajte sa druhého: ,, Môžem ti nejako pomôcť?”. Samozrejme potom aj pomôžte.

  Naučte niekoho niečo nové.

  Moja obľúbená činnosť a vďaka dnešnému článku si túto položku môžem zaškrtnúť. Naučte niekoho niečo nové.

  Urobte jeden dobrý skutok hneď teraz!! Ostatné urobte v priebehu týždňa a potom skúste urobiť aspoň jeden ľubovoľný, dobrý skutok denne. Nič to nestojí a nie je to ťažké.

  V stolárskej dielni podobne ako v živote!

  V jednej dedinke bola dávno-pradávno jedna súkromná stolárska dielňa. Raz keď bol stolár na pochôdzke, zasadli pracovné nástroje ku porade.

  Zasadanie trvalo dlho a miestami bolo prerušované, ba až ostré. Išlo o vylúčenie niektorých členov rady z dôstojného spoločenstva nástrojov.

  Prvý, kto sa ujal slova povedal: „Musíme vylúčiť našu sestru Pílku. Stále hryzie a škrípe zubami. Má najhryzavejšiu povahu na svete.“

  Ktosi mu skočil do reči: „Medzi nami nemá miesto ani Hoblík. Je to nabrúsený puntičkár, ktorý poodiera všetko, čoho sa dotkne.“

  „A čo brat Kladivo?“ zaprotestoval ďalší. „Má ťažkú a útočnú povahu.

  Tlčie hlava-nehlava a lezie všetkým na nervy. Vyhoďme ho!“

  „A čo Klince? Dá sa žiť s takými pichľavými bytosťami? Nech idú preč oni. Aj s Pilníkom a Rašpľou. Žiť s nimi je večné utrpenie. A vyžeňme aj Šmirgeľ. Zdá sa, že jediný dôvod jeho existencie je škriabať blížneho.“

  Tak sa stolárove nástroje dohadovali stále živšie a horlivejšie. Hovorili všetci, jeden cez druhého. Kladivo chcelo vylúčiť Pilník a Hoblík, a Pilník so Šmirgľom zase Klince a Kladivo, a tak ďalej. Na konci zasadania chceli všetci vylúčiť všetkých. Schôdzku znenazdania prerušil príchod stolára. Všetky nástroje zmäkli, keď videli ako stolár pristupuje k hoblici. Vzal do rúk dosku a prepílil ju hrdzavou Pílkou. Ohobľoval ju Hoblíkom, ktorý poodiera všetko, čoho sa dotkne. Potom prišiel rad na Sekeru, ktorá bez milosti osekáva všetko okolo seba. Ďalšia bola Rašpľa, s drsným jazykom a brat Šmirgeľ, ktorý škriabe a drhne.

  Potom stolár siahol po Klincoch s pichľavou povahou a po Kladive, ktorí všetko bije po hlave.

  Použil všetky svoje nástroje so všetkými násilníckymi vlastnosťami a urobil kolísku. Krásnu kolísku pre dieťatko, čo sa malo narodiť.

  Sme rozdielni. Každý je iný a z pohľadu toho druhého možno príliš „drsný a pichľavý“. Možno náš pohľad nám bráni vidieť jedinečné postavenie toho druhého. Ak sa však pozrieme na ostatných z perspektívy Stolára-Tvorcu, zistíme akú úlohu máme v tomto živote a ako potrebujeme druhých na dokončenie Stolárovho zámeru. Preto sa pozerajme viac očami Stolára ako očami Nástrojov.

  Na zamyslenie - Čo pre mňa znamená sväté prijímanie?

  • Eucharistia nie je odmenou pre dobrých, ale je silou pre slabých, pre hriešnikov. Je odpustením, je viatikom, ktoré nám pomáha ísť, kráčať. (pápež František)
  • Myslíš, že je správne vzďaľovať sa od ohňa vtedy, keď ti je zima? Práve preto, že tvoje srdce chladne, mal by si ešte častejšie pristupovať k Eucharistii, pravda, ak chceš úprimne milovať Ježiša Krista. (Svätý Alfonz de Liguori)
  • Náš Pán neprichádza z neba každý deň preto, aby zostal v zlatom cibóriu. Prichádza, aby našiel iné nebo, nebo našej duše, v ktorej tak rád prebýva. (Svätá Terézia z Lisieux)
  o. Peter Iľko

Sv. matka Paraskeva - sv. Cyril a Metod, proste Boha za nás!