č. 12 / 2016
6.6.-.19.6.2016

  Dar, ktorý žije ďalej

  Teddy Stallard bol považovaný za jedného z najposlednejších v triede: nezáujem o školu; zatuchlé pokrčené šaty; neučesané vlasy; tvár stále kamenná; pohľad tupý, sklený, nezaostrený. Keď sa s ním jeho učiteľka, pani Tompsonová rozprávala, vždy jej odpovedal jednou slabikou. Nepríťažlivý, bez motivácie, stále mysľou kdesi ďaleko: takéhoto chalana nebolo ľahké mať rád.

  A aj keď jeho učiteľka tvrdila, že všetkých žiakov vo svojej triede miluje rovnako, kdesi v hĺbke nej samej vedela, že nebola celkom pravdivá voči tomu, čo tvrdila. Vždy, keď opravovala Teddyho písomku, ako keby prežívala akúsi perverzný pôžitok z toho, že mohla označiť červeným iXkom všetky odpovede, ktoré neboli správne a keď mu konečne na spodok papiera napísala známku 5 jej zadosťučinenie bolo naozaj úplné. Nemuselo to byť také. Mala predsa založený osobný spis Teddyho, tak ako každého žiaka. A teda o Teddym vedela viac než ktokoľvek iný. No nechcela dovoliť, aby ju to, čo vedela ovplyvňovalo. V jeho zázname bolo napísané:

  Prvá trieda: Zdá sa, že Teddy má budúcnosť. Je nadaný a usilovný. Jeho výsledky v škole sa ukazujú sľubnými. No jeho situácia doma je zlá.

  Druhá trieda: Teddy by mohol byť aj lepší. Jeho matka je vážne chorá. Doma mu nemá kto pomáhať.

  Tretia trieda: Teddy je dobrý chlapec, no príliš vážny. Učí sa ťažko. Tento rok mu zomrela matka.

  Štvrtá trieda: Teddy je veľmi pomalý. Správa sa však slušne. Jeho otec nemá o neho záujem.

  Prišli Vianoce. Žiaci sa rozhodli, že prinesú svojej učiteľke pani Tompsonovej darčeky. Poukladali svoje darčeky na stôl v triede a už len čakali, ako sa bude pani Tompsonová tváriť, keď ich bude otvárať. Medzi nimi bol aj darček od Teddyho Stallarda. Bola prekvapená, že aj on jej doniesol darček. Bol zabalený do úplne jednoduchého hnedého papiera a prelepený lepiacou páskou. Na obale boli napísané jednoduché slová: „Pre pani Tompsonovú od Teddyho".

  Keď učiteľka otvorila balíček, vypadol z neho krikľavý, lacný náramok, bez polovice kryštálikov v ňom a fľaštička s lacnou voňavkou. Žiaci sa začali uškŕňať a chichotať. No pani Tompsonová zdá sa, že konečne do nej čosi vošlo, či to bol cit alebo rozum ťažko povedať, no v každom prípade si dala náramok na ruku a voňavkou si natrela svoje zápästie. Žiaci stíchli. Ruku vyzdvihla hore a hovorí: „Nevonia to krásne, žiaci?" A žiaci, zdá sa, ako keby pochopili, na čo ich učiteľka naráža, reagovali: „óóó" a „úúú".

  Na konci vyučovania, keď už žiaci boli preč, Teddy ešte zostal. Priblížil sa k pani Tompsonovej a tichým hlasom jej hovorí: „Pani Tompsonová..., pani Tompsonová, voniate presne tak, ako moja mama... a jej náramok vyzerá skutočne krásne na vašej ruke. Som šťastný, že sa vám môj darček páči." Pani Tompsonová bola dojatá. Keď Teddy odišiel, padla na kolená a prosila Boha o odpustenie za svoju tvrdosť.

  Na druhý deň, keď žiaci prišli do školy, vítala ich nová učiteľka. Pani Tompsonová sa stala úplne iným človekom. Od tohto času nebola len učiteľkou. Stala sa aj poslom Božím. Stala sa človekom, oddaným láske k svojim žiakom a začala robiť veci, ktoré nikdy pred tým nerobila. Začala ukazovať srdce. Pomáhala všetkým žiakom, no najviac tým najpomalším. A zvlášť Teddymu Stallardovi. Ku koncu toho školského roka Teddy ukázal dramatické zlepšenie. Dobehol väčšinu najlepších študentov ba dokonca niektorých z nich i predbehol.

  A potom škola skončila a žiaci sa rozlúčili so svojou učiteľkou a sa rozišli. Nepočula o Teddym dlho nič. Až raz jedného dňa dostala kartu. Bolo na nej napísané:

  Drahá pani Tompsonová,

  Chcel som, aby ste to vedeli prvá: o pár dní končím školu dostávam diplom. Končím ako druhý najlepší v triede.

  S láskou, Teddy Stallard.


  O 4 roky neskôr prišla ďalšia správa:

  Drahá pani Tompsonová,

  Práve mi povedali, že som sa umiestnil ako prvý v hodnotení výsledkov skupiny, s ktorou som študoval. Chcel som, aby ste to vedeli prvá. Univerzita nebola ľahká no páčila sa mi.

  V láske ostáva Teddy Stallard.


  A o ďalšie 4 roky neskôr:

  Drahá pani Tompsonová,

  Oznamujem vám, že som Theodore Stallard, M.D. (doktor medicíny). Čo na to hovoríte? Chcel som, aby ste vedeli ako prvá, že nasledujúci mesiac, aby som bol presný 27-ho sa žením. Chcel by som, aby ste mi prišli na svadbu, a aby ste sedeli tam, kde by bola sedela moja mama, keby sa bola tohto môjho dňa dožila. Vy ste moja jediná rodina, ktorú dnes mám. Otec mi zomrel vlani.

  V láske Teddy Stallard.


  Pani Tompsonová na svadbu šla a naozaj si sadla, kde by bola sedela jeho matka. Zaslúžila si tam sedieť. Pre Teddyho urobila niečo, na čo on nielenže nikdy nezabudol, ale čo úplne zmenilo jeho život.

  Buď zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete

  Každý z nás bez ohľadu na životnú situáciu môže urobiť dobrý skutok. Aj keď je váš život v tom najhoršom bode, stále môžete niekomu pomôcť. Je to veľmi jednoduché. Je tu zoznam drobných skutkov, ktoré môžete urobiť práve dnes. Predstavte si, že by každý z nás si vybral len jeden skutok, koľko dobra by sa podarilo vytvoriť.

  Ako urobiť jednoducho dobrý skutok dnes.

  Usmejte sa.

  Klasika, ktorá nikdy neomrzí. Usmejte sa na svojho priateľa, kamaráta, či člena rodiny. Usmejte sa aj na niekoho cudzieho. To odporúčam hlavne hanblivým ľudom. Usmejte sa od srdca a nech vám nevadí, že sa na vás neusmejú naspäť.

  Pochváľte niekoho.

  Z vlastnej skúsenosti viem, že úprimná pochvala človeka poteší. Skúste pochváliť niekoho, kto pracuje manuálne a vidno, že je z práce otravený. Pochváľte účes predavačke, ktorá hodiny stojí za pokladňou, pochváľte upratovačku za jej prácu. Určite im tým zlepšíte náladu.

  Kúpte kvet.

  To je niečo pre mužov. Kúpte priateľke, či kamarátke kvet. Nekupujte ružu, existujú aj iné kvety. Ak sa spýta, prečo ste jej kúpili kvet, povedzte ,,Len preto lebo ťa chcel potešiť“.

  Ozvite sa starému známemu.

  Že je pekné, ak si na vás niekto koho ste dlho nevideli, spomenie. Pošlite sms alebo ešte lepšie zavolajte niekomu a zistite ako sa má.

  Zaujímajte sa úprimne o druhého.

  Pri najbližšom rozhovore počúvajte. Spýtajte sa druhého, čo ho ich najviac baví, čo majú najradšej a prečo to majú najradšej.

  Pozvite niekoho.

  V pravom priateľstve sa peniaze nerátajú. Zaplaťte účet a keď druhý povie, že najbližšie berie on, povedzte, že nemusí. Samozrejme ak bude trvať, tak mu nebráňte.

  Rozdajte zadarmo objatia.

  Snáď už každý videl kampaň za objatia zadarmo. Nemusíte vyjsť na ulicu a objímať druhých ľudí. Stačí objať svojich blízkych. S úsmevom povedzte: ,,Dnes objímam zadarmo“.

  Pomôžte.

  Spýtajte sa druhého: ,, Môžem ti nejako pomôcť?”. Samozrejme potom aj pomôžte.

  Naučte niekoho niečo nové.

  Moja obľúbená činnosť a vďaka dnešnému článku si túto položku môžem zaškrtnúť. Naučte niekoho niečo nové.

  Urobte jeden dobrý skutok hneď teraz!! Ostatné urobte v priebehu týždňa a potom skúste urobiť aspoň jeden ľubovoľný, dobrý skutok denne. Nič to nestojí a nie je to ťažké.


  Odhoďme predsudky, nenávisť a hnev, aby sme mohli dať dary,
  ktoré budú žiť naďalej v srdciach ľudí.

  o. Peter Iľko
Sv. matka Paraskeva - sv. Cyril a Metod, proste Boha za nás!